Z příručky voliče

Při komunálních volbách, které se uskuteční v pátek 10. a v sobotu 11. října 2014 má volič tři možnosti.

Může si vybrat celou kandidátku jedné strany, a pak udělá křížek do rámečku jejího názvu. Druhá možnost je volit osobnosti: pak se křížky dělají k jednotlivým jménům napříč kandidátkami. Třetí možnost je kombinace obou metod. Křížku u strany a i u některých kandidátů. Volební komisaři nejprve započtou hlasy pro jednotlivé kandidáty a zbytek připadne zvolené straně.

S křížkováním to však voliči nesmějí přehánět. Hlasovací lístky, na kterých bude u jmen kandidátů více křížků, než je členů zastupitelstva, jsou neplatné. Stejně tak se křížkem nesmí označit více než jedna politická strana. Je důležité si na hlasovacím lístku přečíst, kolik je členů zastupitelstva, v případě Vrchlabí se bude volit 21 členů do zastupitelstva.

Stejně jako obvykle je neplatný i roztržený nebo poškozený lístek či lístek ve špatné obálce. Lístky se vkládají do označených obálek, které voliči dostanou ve volební místnosti.

Pozor! V komunálních volbách nemají význam preferenční hlasy. Volič nemůže na kandidátce jedné strany někoho posunout dopředu. Je možné v rámci jedné strany vybrat jen některé kandidáty a zbylé hlasy rozdat jiným stranám, nebo je nechat propadnout.